Supernova o 80% mladší než se dříve myslelo
Autor: Petr Doležel
Jakmile hvězda dosáhne určitého věku, tak za určitých okolností vzplane jako supernova. Hvězda tak v okamžiku uvolní obrovské množství energie a její jasnost několikanásobně vzroste. Pak takovou hvězdu můžeme pozorovat i volným okem i po dobu několika dnů. Jakmile jasnost hvězdy poklesne, tak nám na obloze supernova zanechá památku ve formě mlhoviny. Takových mlhovin je celá řada a kreacionisté tvrdí, že na stáří několika miliard let je to strašně málo...
Rozpínající se vesmír
Autor: Petr Doležel
Problém s rozpínáním vesmíru vidí kreacionisté hlavně z toho důvodu, že velikost vesmíru mluví spíše pro velké stáří vesmíru. Je to zdůvodu dlouhé cesty, které světlo ze vzdálených hvězd musí urazit. Proto se snaží kreacionisté vyvrátit tzv. rudý posuv jako důsledek doplerova efektu.
Saturnovy prstence
Autor: Petr Doležel
Prstence Saturnu jsou údajně tak složité, že nemohly vzniknout žádnou známou událostí ve vesmíru. Navíc jejich struktura vydrží mnohem kratší dobu, než je údajné stáří Sluneční soustavy. Tento argument je opět jedním z mnoha, který se snaží dokázat nízké stáří Země, naší soustavy a celého vesmíru.
Meteorický prach
Autor: Petr Doležel
Každou chvíli dopadá na Zemi tzv. kosmický prach. Materiál z mezihvězdného prostoru. Kreacionisté tvrdí, že tohoto prachu dopadá na zemi ročně asi 14000000 tun, přičemž se opírají o měření Hanse Petterssona. Měření meteorického prachu je poměrně obtížné, což dvojnásob platí o měření v minulosti, která mohla být prováděna pouze na zemi a nikoliv ve vesmíru nebo na oběžné dráze. Dnes však máme takovou techniku, která dokáže odhadnout mnohem lépe množství kosmického prachu, které dopadá na Zemi než v minulosti.
Rychlost vzdalování Měsíce
Autor: Petr Doležel
Kreacionisté se snaží poukázat na nízké stáří systému Země-Měsíc právě pomocí vzdalujícího se Měsíce. Pomocí zrcadla a laseru, které zanechali astronauti na povrchu Měsíce, můžeme dnes přesně změřit rychlost vzdalování Měsíce od Země. Tato rychlost je asi 3,82 cm/rok. Tato samotná rychlost však o stáří naší soustavy nic neříká. Protože jednoduchým výpočtem zjistíte, že před 4,5 miliardami let by Měsíc byl sále ještě hodně daleko. Asi 240000 km oproti dnešním 384000 km. Nicméně kreacionisté tvrdí, že rychlost se výrazně zpomalila...
Komety
Autor: Petr Doležel
Existence komet údajně svědčí a nízkém stáří naší soustavy a potažmo i vesmíru. Co vede kreacionisty k takovému názoru? Jedná se údajně o nedostatečný zdroj kometárních jader a jejich rychlý rozpad. Jsou komety a Sluneční soustava skutečně mladé? Nebo existence komet zapadá do standardního pohledu na stáří Sluneční soustavy a vesmíru?