Vybavení

Vhodné a kvalitní vybavení je polovinou úspěchu. Na vybavení by se šetři nemělo i když chápu, že většinou jsou finance limitujícím faktorem. Ale právě u astronomie je opravdu nevhodné příliš šetřit. Protože nekvalitní technika vás spíše odradí od pozorování než navnadí na lepší přístroj! Špatným dalekohledem uvidíte nejen míň, ale hlavně uvidíte špatně. Proto navrhuji nejdříve navštívit nějakou hvězdárnu a představit si, co lze takovým dalekohledem vidět.

Při výběru je nutné nenachat se nachytat různými marketingovými triky. Vězte, že pokud někdo na dalekohledu v nějakém supermarketu reklamuje zvětšění 200x 400x nebo 500x, tak ruce od tohoto přístroje a rychle pryč co vám nohy stačí. Zvětšní totiž u dalekohledu není vůbec to podstatné. Stejně podobná zvětšení v našich klimatických podmínkách nikdy nevyužijete. Nehledě na to, že takové zvětšení u malých přístrojů je nesmyslné.

Obecně se doporučuje volit maximální zvětšení jako dvojnásobek průměru objektivu v milimetrech. Takže nabízí-li vám někdo dalekohled s průměrem objektivu 70mm a zvětšením 300x, tak rychle pryč od takového prodejce. Nejde mu v prvé řadě o spokojeného zákazníka (vězte mi, že spokojeni byste nebyli), ale o peníze. Nejde o to, že by prodejce lhal, ale o to, že takové zvětšení u takového objektivu je zbytečné a nic s tím neuvidíte. Maximální rozumné zvětšení u 70mm objektivu je 140x. Které stejně nevyužijete (snad kromě Měsíce nebo dvojhvězd) a budete používat zvětšení menší.

Nesmíte si myslet, že čím větší zvětšení tím lépe! V žádném případě. Já osobně používám na svém dalekohledu s objetivem 210 mm nejčastěji zvětšení 60x. A mé velké přání do budoucna je ještě menší zvětšení. Proč? Protože čím větší zvětšení, tím menší zorné pole, tím méně toho vidíte a tím tmavší obraz je. Chcete-li se podívat na oblohu plnou zářících hvězd, tak k tomu velké zvětšení nepoužijete. Velké zvětšení je vhodné v podstatě hlavně na dvojhvězdy, planety a Měsíc. Všechny ostatní objekty jsou krásné hlavně při malých zvětšeních.

Před výběrem přístroje

Před výběrem dalekohledu je nutné si nejprve stanivt cíle pozorování. Co vlastně chcete pozorovat. Chcete pozorovat Měsíc? Hvězdy, dvojhvězdy nebo hvězdokupy? Chcete pozorovat planety? Chcete pozorovat galaxie, mlhoviny nebo kulové hvězdokupy? To jsou otázky, které si musíte před koupí vybavení zodpovědět.

Dalším faktorem pro koupi dalekohledu je pozorovací místo, které je mnohdy důležitější než samotná technika. Máte přístup k tmavému místu bez světelného znečištění? Budete pozorovat z balkonu ve městě nebo na dvorku odlehlé vesnice? Budete moci vyjíždět za pozorováním autem?

No a v neposlendí řadě jsou to finance. Radím vám z vlastní zkušenosti. Raději si kupte méně za více peněz než více za méně peněz. Je lepší velmi kvalitní triedr než nekvalitní velký dalekohled! Navíc triedr budete stále používat i když si později koupíte velký dalekohled. Astronomie není nejlevnější koníček, a proto je nutné investovat postupně a nevrhat se zbrkle do nákupu toho největšího dalekohledu, když na něj prostě peníze nemáte. Budete zklamáni!

[Přidat komentář] [Všechna vlákna] [Zobrazit všechny] [Skrýt komentáře] [Zobrazit vybrané] [Za sebou] Komentáře ke článku
  • 05.06.2010 20:08 (Vložil: Wrunx)