Sedm dcer Eviných

Autor: Bryan Sykes
Nakladatel: Paseka, edice: Fénix;
ISBN: 80-7185-619-3
EAN: 9788071856191
Originál: The Seven Daughters of Eve
Překlad: Jan Trnka
Formát: 248 stran, 20x13cm, česky, vázaná vazba, 360gr.
Rok vydání: 2004 (1. vydání)

O autorovi

BRYAN SYKES, profesor lidské genetiky na univerzitě v Oxfordu, má za sebou pozoruhodnou vědeckou dráhu: jako první získal z archeologického nálezu kosterních pozůstatků prastarou DNA, zkuomal muže z ledovce, cheddarského muže i ostatky carské rodiny. Na základě výzkumu mitochondriální DNA vytvořil zatím nejúplnější rodokmen našeho druhu. O svých výzkumech napsal knihu Sedm dcer Eviných (The Seven Daughters of Eve) a Adam′s Curse.

O knize

Odkud pocházel muž z ledovce? Je DNA schopna přečkat tisíciletí? Příbuzná muže z ledovce. Od dědičných chorob kostí k mitochondriím. DNA a dědičnost. Krevní skupiny a původ národů. Osídlili Rusové Madagaskar? Rh-skupina a starobylý původ Basků. Mitochondriální DNA a evoluce lidstva. Přišli moderní Evropané z Afriky, nebo jsme potomky Homo erectus? Mitochondrie jako buněčné elektrárny. Mitochondrie jako ochočené bakterie. Jak rychle mutuje křeččí mitochondriální DNA? Genetika a případ carské rodiny. Kdy asi žila společná prabába cara Mikuláše II. a Bryana Sykese? Cesta na Rarotongu a zase zpárky. Kdo první objevil Polynésii? Měl Thor Heyerdahl pravdu? Diabetici z Avarua odhalují příbuzenské vztahy mezi obyvateli polynéských ostrovů. Tchaj-wan pravlastí největších mořeplavců. Dávná navigace v Pacifiku. Mitochondriální DNA, neandertálci a kromaňonci. Výzkum velšského genofondu a jaderné elektrárny. Nahradili v Evropě zemědělci lovce a sběrače, nebo bylo do Evropy exportováno jen know-how? Demická difuze a model postupné vlny. Čí předek byl cheddarský muž? Evoluce lidstva podle Adama. Uršula, Xenie, Helena, Velda, Tara, Kateřina a Jasmína: sedm pramáti Evropy. Virtuální životní příběhy sedmi pramátí.

Můj komentář

Kniha je psána velmi atraktivní formou. Obsahuje velmi zajímavá vědecké fakta a také postupy, jakými se k nim přišlo. Velmi zajímavá (pro laika jako jsem já) je kapitola popisující chování a vlastnosti mitochondriální DNA. Ačkoliv se mi zdály příběhy o jednotlivých matkách klanů jako příliš fantastické a tak trochu mimo mísu, přesto byly docela zajímavé. Knihu doporučuji všem, kteří se zajímají o historii lidského druhu.