Původ obratlovců
Obr. 1 Pikaia - rekonstrukce |
Sice není fosilní materiál v tomto ohledu bohatý, ale rozhodně nemůžeme říct, že by chyběl.
Představa, že se obratlovci vyvinuli z bezobratlých, je pouhá domněnka, kterou fosilní nálezy ničím nedokládají. [1]
Zajímavá je také situace okolo conodontů. Conodonti jsou červům podobní živočichové, kteří měli kostěné zuby. Právě tyto zuby byly nalézány izolované a dříve se myslelo, že patřily rybám. Tyto zuby jsou nalézány od středního kambria až po konec permu. Po té mizí a objevují se jen sporadicky. Poslední izolované nálezy pocházejí z konce triasu.
K přechodu od měkkýšů k obratlovcům údajně došlo přes stadium chordat. Dokazují fosilní nálezy takový přechod? Ani v nejmenším. F. D. Omaaney k tomu řekl: “Jak tento první kmen chordat (strunatců) vznikl, jaká vývojová stadia prodělal, aby konečně mohli vzniknout rybám podobní tvorové, nevíme. Mezi kambriem, kde měl pravděpodobně svůj původ, a ordovikem, kde se vynořují první zvířata, která mají rybám podobné znaky, leží propast asi 100 milionů let, kterou asi nikdy nebudeme moci vyplnit.” [1]
Pojdmě se tedy podívat co nám fosilní materiál říká ve skutečnosti.
Obr. 2 Pikaia (vlevo) a Haikouella (vpravo) |
Za nejstarší předchůdce obratlovců je pokládána Pikaia. Jedná se o bezobratlného strunatce. Nejprve byla klasifikována jako segmentový červ. Podrobné analýzy však ukázaly, že Pikaia měla hřebetní strunu. Rekonstrukci tohoto tvora můžete vidět na obrázku nahoře. Otisk v kameni pak dole pod tímto odstavcem. Pikaia byla dlouhá asi 10 cm a žila ve spodním kambriu (zhruba před 530 miliony let).
Obr. 3 Cathaymyrus |
Nejstarším známým strunatcem je Cathaymyrus (obrázek nad odstavcem), který žil před 535 miliony let.Nejstaršími známými obratlovci jsou Myllokunmingia a Haikouichthys. Stále jim však chybí jasně definovaná hlava, kostěná kostra a zuby. Liší se od předchozích strunatců hlavně klikatou stavbou segmentových svalů a žábrami, které jsou poněkud složitější než jenom jednoduché drážky. Oba druhy byly nalezeny v hornině staré 530 milionů let.
Obr. 4 Myllokunmingia (vlevo) a Haikouichthys (vpravo) |
Nevidím zde žádný problém pro evoluční teorii. První velmi primitivní obratlovci se ve fosilním záznamu objevují až po strunatcích. Vykazují velmi primitivní znaky, nemají pevnou kostru a ani zuby. Ale už i tak se vzdáleně podobají rybám, ačkoliv ještě nemají žádné ploutve. To však neměla řada prvních bezčelistnatých ryb.
Tento citát je z doby před nalezením obratlovců v kambriu, což celou evoluční situaci ještě komplikuje, protože je nyní jasné, že obratlovci žili spolu s bezobratlými už před kambriem, beze stop nějakého vývoje jedné či druhé skupiny. [1]
Obr. 5 Myllokunmingia - rekonstrukce
Ti obratlovci z kambria jsou zřejmě ti dva výše jmenovaní. Jak už jsem řekl. Evoluční teorii to opravdu neodporuje. To, že žijí obratlovci spolu s bezobratlými na tom není nic zvláštního. Vždyť i dnes žije nepřeberné množství bezobratlích. Dokonce dnes žijí i strunatci. Pan Kábrt zapomněl zdůraznit, že tito obratlovci jsou velmi primitivní a podobají se více červům resp. strunatcům než rybám.
[1] Palaeos Vertebrates: Conodonta
[2] Palaeos Vertebrates: Craniata
[3] Palaeos Vertebrates: Chordata