Nabídka
Dotazník
K čemu se přikláníte?
 • Evoluce (415)
 • Kreace (mladá Země) (195)
 • Kreace (stará Země) (56)
 • Teistická evoluce (71)
 • K žádné z možností (40)
Hledat
Hledaný řetězec:
Přihlášení
Uživatelské jméno: Heslo:
STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

Fosílie obratlovců

Nemohu si odpustit, ale tento článek skutečně musím napsat. Velice mě pobavil a chci se s tímto kreacionistickým oříškem podělit s vámi.

Na Zemi se zachovaly ve formě fosilií miliony tvorů (a to jak druhů ještě dnes žijících, tak vymřelých),ale o velmi málu z nich se i jen předpokládá, že by mohly být formami přechodnými. Z oněch zhruba 25 000 dosud objevených vymřelých druhů zvířat a rostlin prakticky žádný neposkytuje důkaz přechodné či mezilehlé formy. Že oněch 25 000 je jen malé procento z 10 000 000 druhů, jež podle odhadů dnes žijí, naznačuje, že jen malé procento všech druhů někdy existujících vymřelo – pouhá 0,1%. Morris ve svém přehledu založeném na datech shromážděných Kurtem Wisem, paleontologem vzdělaným na Harvardu, zjistil:

...95% ze všech (existujících) fosilií tvoří bezobratlí mělkých moří, většinou měkkýši. Například mlže nalézáme ve spodní vrstvě, svrchní vrstvě a v každé vrstvě mezi nimi. Existuje mnoho druhů mlžů, ale mlži jsou v každé vrstvě a žijí i dnes. Neexistuje tu evoluce, prostě jen mlži! Totéž bychom mohli říci o korálech a medúzách i mnohém jiném. Fosilní nálezy dokumentují především marinní organizmy pohřbené v mořských sedimentech, jež (jak jsem vyložil jinde) se uložily díky katastrofám. Z oněch 5% zbývajících fosilií je 95% fosilií řas a rostlin (4,75% všech fosilií). Ze zbývajících 5% z 5% tvoří hmyz a všichni další bezobratlí opět 95% (0,2375% z celku). Všechny fosilie obratlovců (ryby, obojživelníci, plazi, ptáci a savci) tvoří jen 0,0125% ze všech fosilních nálezů, a jenom 1% z nich, čili 0,000125% z celku, sestává z víc než jedné kosti. Téměř všechny fosilie obratlovců pocházejí z doby ledové... Kde máme dobré doklady, nevidíme žádnou evoluci. Pro velmi skromné doklady o obratlovcích může být vyprávěn příběh evoluce, ale fakta jej nepodporují, a jistě jej nedokazují (Morris, 1994, str.4). [1]

Nejprve musím opravit doktora Bergmana. Nebylo nalezeno 25000 různých druhů, ale mnohem mnohem více. Fosilních měkkýšů bylo nalezeno přes 35000 1, fosilních členovců přes 60000 2, fosilních druhů rostlin přes 50000 3, atd. Počet všech fosilních druhů jde do statisíců. Jaké je přesné číslo lze jen velmi ztěží odhadovat. Budu se však držet při zemi a ve svých dalších výpočtech budu používat číslo 170000. Už jenom ty tři vyjmenované skupiny dávají počet 145000.

Takže můžeme začít počítat. Nevím jak to autor myslel s těmi fosíliemi. Jestli druhy nebo vůbec fosílie jako "kus". Předpokládám, že jako druh. Neboť fosílií jako kus je nespočítatelné množství. Už i s fosilními druhy máme problémy. Jdu tedy na ten výpočet.

Takže 95% tvoří bezobratlí mělkých moří, což znamená, že na ostatní živočichy nám zůstane z původního množství 170000 asi 8500 druhů. Z těchto 8500 druhů máme prý 95% řas a rostlin. Na ostatní druhy nám tedy zůstane "číslo" 425. Opět 95% tvoří hmyz a další bezobratlí. Takže počítáme... Asi 21 druhů nám zůstalo. A těchto 21 druhů jsou obratlovci. Nevím, ale něco mi tu nehraje. Jen fosilních druhů koní (což jsou obratlovci) bylo nalezeno 350. No a Morris (nebo doktor Bergman, podle toho jak moc je ten citát vytržen z kontextu) ještě pokračuje dál. Prý jen jedno procento z těchto 21 druhů (to není ani jeden celý druh) tvoří nálezy obsahující více než jednu kost. Takže Morris to konečně shrnul a vyšlo mu cekové množství fosilních obratlovců s "více než jednou kostí" na 0,000125% z celku. Což je tedy 0,2125.

Z výše uvedeného tedy vyplývá, že Morris zřejmě mluvil o fosíliích jako kusech. Což je zvláštní, protože nálezů fosílií je obrovské množství. Prakticky nespočítatelné. Tak například ve formaci Karroo v Africe se odhaduje, že tam je pohřebeno 800 miliard obratlovců 4!!! Další velmi hrubé údaje mluví o tom, že těchto 800 miliard je jen pouhé jedno procento veškerých fosílií obratlovců 4. Tudíž se dostáváme na hranici 80 bilionů obratlovců. To je skutečně nepředstavitelné číslo! A to už nemluvím o bezobratlých a rostlinách, kterých bude jistě mnohem mnohem více.

Pak ovšem Morrisovy výpočty nedávají naprosto žádný smysl. Za celkový počet druhů si mohu zvolit prakticky cokoliv. A vždy mi vyjde, že je stále dost fosílií s více než jednou kostí! Nechápu Morrisovo nadšení nad zjištěním, že "jen" 0,000125% je obratlovců s více než jednou kostí. Toto 0,000125% může být totiž klidně i několik set miliard fosílií. Což je opravdu hodně... Nicméně tyto "skromné doklady" (Pro Morrise jsou asi stovky miliard fosílií skromným dokladem...) naprosto nic neříkají o probíhajícím vývoji a evoluci. O evoluci mluví výhradně a jen druhy. Nikoliv jedinci.

Co dodat. Ukázali jsme si, že Morris mluvil o kusech - o fosilních jedincích. To ho však odkázalo do říše fantazie. Spočítat počet všech existujících fosílií je nesmysl. Morris jen ukázal, jak je jeho výpočet nesmyslným, chybným a zbytečným.

 
Odkazy:
[1] http://mujweb.cz/Veda/biologie/mekkysi.htm
[2] http://www.imagequest3d.com/pages/current/pictureoftheweek/nudibranch/nudibranchia.htm
[3] http://www.snomnh.ou.edu/COLLECTIONS&RESEARCH/sub/common_fossils_of_ok/index.shtml
[4] http://www.talkorigins.org/indexcc/CC/CC362.html
 
[Přidat komentář] [Všechna vlákna] [Zobrazit všechny] [Skrýt komentáře] [Zobrazit vybrané] [Za sebou] Komentáře ke článku
 • 12.12.2016 07:19 (Vložil: El Pocero)
 • 12.12.2016 07:16 (Vložil: El Pocero)
  • 13.03.2017 22:59
   [Reagovat] [Celé vlákno] Vložil: kokon

   Dobrý den,

   nejsem odborník, proto si nejsem jist jestli mohu reagovat na Váš příspěvek. :-) Ale i u vás je jedná spíš o folozofickou hladinu, tak proč bych taky něco nepřidal.

   Podle mne vývoj  neprobíhá stále stejným tempem ale podle potřeby a  podle  podmínek, které vývojový tlak vytvářejí. A jen tolik aby byla naplněna schopnost přežít v prostoru, který daný organismus osídlil. Pokud bylo dosaženo takové optimalizace, že vyhovuje způsob získávání energie, ochrana proti nepřatelům a strategie rozmnožování, není pro další vývoj důvod. Ten může přijít zase až se změnou podmínek. 

   Pokud jsou změny velké a rychlé, tak to vývoj stíhat nemusí a dojde k vymření. To může postihnout jednotlivé druhy, nebo většinu, eventuálně život jako takový. Záleží to na  rozsahu změn v životním prostředí a potravním řetězci. Motorem  jsou teplotní změny. Ty souvisí jednak s geologickými pochody a jednak s činností živé hmoty, případně s kolizí s vesmírnými tělesy.  Tyto velké změny v hystori Země jsou doprovázeny vymíráním druhu a následným rozsáhlým vývojem druhů nových obsazujících uvolněný prostor.  Tyto epochy jsou doložené zkamenělinami.  Mluvíme zde ale o dlouhých obdobích a velkých změnách. 

   Změny v současnost probíhají také, proto se ani vývoj nezastavuje. Je ale potřeba si uvědomit, že "současnost" je vzhledem k ostatním vývojovým obdobím velmi krátká a tak i vývojové změny nejsou velké. Například může jít o změny obranné stratégie kdy bránící se konkrétní organismus vyvine silnější jed a až si konzument vytvoří odolnost, vyvine jed jiný. Nejde  o zásadní změnu, kdy by třeba rybce, o které mluvím, narostla křídla a odletěla jinam, protože v tom jezeře jí pořád něco žere. Je ryba rybou zustane.

   Co se týká hotových a přechodových druhů, tak to vidím tak, že změny ve vývoji mají diskrétní charakter - změna buď je, nebo není a buď je úspěšná, nebo není. Nedochází tedy k přechodům mezi druhy, ale k rychlému větvení směřujícím k "hotovým" druhům.  Opět jde vývojový tlak který si změnu vynutí. Pomalé změny - třeba  přechod z moře na souš  -za sebou nechávají spoustu vývojových stupňů. Změna rychlá, nebo náhodná vývojové stopy téměř nenechává. 

   V současnosti  byl nalezen medvěd vzniklý vykřížením ledního a hnědého medvěda. Bude-li úspěšný v získávání potravy, bude tu nový druh. Přechodové stupně ale nenaleznete.

    

   Jinak co se týká evoluce a stvoření  Země je to pěkně vysvětleno ve Stopařově průvodci po galaxii. :-)

    

   kokon

    

    

    

 • 05.08.2015 17:11 (Vložil: Dušan)
 • 17.03.2009 17:58 (Vložil: OTTO)